03 říjen
2022
KATEGORIE NOVINKY

Příběhy našich klientů - Komplikované hypotéky 2.0

Jolyon Mungenga,
Napsal JOLYON MUNGENGA,
SILVIE MARTINCOVÁ, 23 LET | Je velmi těžké získat hypotéku a pořídit si vlastní bydlení, pokud jste mladý člověk, který teprve nedávno vyměnil akademickou kariéru za pracovní. Své o tom ví i slečna Martincová. I ona byla pro banku velkou neznámou, protože ještě neměla žádnou úvěrovou historii, takže banky nebyly schopny vyhodnotit, jak bude přistupovat k závazkům, zda bude splácet včas a podobně.

Silvie má velice hodné rodiče. Ti ji odmala spořili, a proto mohla 30 % z hodnoty nemovitosti zaplatit z vlastních zdrojů. Martincovi byli dokonce ochotni vzít si hypotéku spolu se svou dcerou a figurovat v ní jako spolužadatelé, jenže to nebylo možné.

Vyšší věk rodičů slečny Martincové by měl za následek výrazné zkrácení doby splatnosti úvěru a s tím spojené značné navýšení měsíčních splátek.

 

Další problém se objevil, když jsme udělali podrobné srovnání hypotečních úvěrů s přihlédnutím na finanční možnosti slečny Martincové, jejíž příjem činil 20 000 Kč. A za takových podmínek nebyla žádná banka ochotna hypotéku poskytnout. Ovšem hypotéky neposkytují pouze banky, ale i spořitelny. Proto jsme nakonec slečně Martincové zajistili výhodnou hypotéku v jedné ze spořitelen a Silvie si již užívá svého prvního vlastního bydlení.