21 duben
2023
KATEGORIE NOVINKY

Hypoteční e-book: 13. Pojištění schopnosti splácet

Jolyon Mungenga,
Napsal JOLYON MUNGENGA,
Pokud řešíte hypoteční úvěr, tak budete nejspíš řešit i otázku, jestli si sjednat pojištění schopnosti splácet. Pokud se bavíme o pojištění schopnosti splácet, tak se bavíme o rizikové životní pojištění, které je nastaveno tak, aby byl váš hypoteční úvěr zajištěn především pro případ úmrtí, invalidity a pracovní neschopnosti. Banky obvykle nabízí toto pojištění a poskytují za to svým klientům drobnou slevu na úrokové sazbě. Pokud byste si chtěli pojištění sjednat jenom kvůli této slevě, tak předem vám radíme, nedělejte to. Cena pojištění je vždy mnohem vyšší než poskytnutá sleva. U každého pojištění platí, že byste se měli pojišťovat pouze na rizika, která vám hrozí a která nemáte zajištěna jinak. Smrt, invalidita a pracovní neschopnost jistě hrozí každému z nás, otázkou ale je, jak by vás tyto události finančně zasáhly. Většinu lidí by taková událost po finanční stránce zasáhla velmi těžce. Pokud i vás, tak určitě doporučujeme si takové pojištění sjednat.

POJIŠTĚNÍ OD BANKY NEBO MIMO BANKU

Kromě pojištění, které vám nabízí banka, máte možnost si sjednat vlastní pojištění mimo banku, což je v mnoha případech výhodnější. Nejčastější rozdíly pojištění od banky a mimo banku uvádíme zde:


POJIŠTĚNÍ OD BANK

SOUKROMÉ POJIŠTĚNÍ

Invalidita pouze 3. stupně

Invalidita od 1.stupně. Více než 50% invalidních důchodů v ČR je právě 1. stupně

Pracovní neschopnost obvykle až od 60. dne

Pracovní neschopnost lze nastavit s plněním od 1. dne

Parametry pojištění jsou pevně dané a není možné je měnit

Lze nastavit individuálně přesně podle vašich potřeb

Cena stanovena jako procento z měsíční splátky úvěru nebo výše úvěru

Cena stanovena především v závislosti na věku a povolá

Obvykle získáte slevu 0,1-0,2 % na úrokové sazbě

Bez slevy na úrokové sazbě

Pojištění obvykle zaniká s koncem fixace hypotéky

Pojištění vám zůstane po celou dobu splácení hypotéky

Pojistné plnění je obvykle vyplaceno přímo bance

Pojistné plnění je vyplaceno vždy vám, nebo v případě smrti vámi určené osobě

Musíte akceptovat pojištění od pojišťovny, s kterou banka spolupracuje

Máte na výběr ze všech pojišťoven na trhu


ZTRÁTA ZAMĚSTNÁNÍ

Často je součástí pojištění od banky ztráta zaměstnání. Je to připojištění, které není možné sjednat mimo banku. Vypadá velmi lákavě, ale zde je třeba si dát pozor na to, v jakých případech by vám vznikl nárok na pojistné plnění. Často se toto připojištění vztahuje pouze na případy, kdy váš zaměstnavatel zruší vaší pracovní pozici. Pokud ale dostanete výpověď, protože s vámi již není zaměstnavatel spokojen, dáte výpověď vy, nebo odejdete na dohodu, tak vám nemusí být pojišťovnou vyplaceno vůbec nic.

Vše výše uvedené je obvyklý stav, který ale nemusí platit vždy u každé pojistky, kterou vám banka nabízí. Proto doporučujeme si pojištění od banky porovnat s pojištěním mimo banku, a až pak se rozhodnou, které je pro vás výhodnější. Námi uvedené rozdíly by vám měly pomoci především v tom, abyste věděli, na co se při porovnání zaměřit.

PRODÁM NEMOVITOST

Někteří lidé považují pojištění schopnosti splácet za nepotřebné, protože v případě, že by se dostali do problémů, tak mohou nemovitost prodat. To je sice pravda, ale je otázkou, jestli je to skutečně dobré řešení.

Pokud jde o hypotéku na nemovitost, ve které bydlíte, a kvůli finančním problémů jí prodáte, abyste se mohli hypotéky zbavit, tak budete pravděpodobně nuceni jít do nájemního bytu. Takže jediné, co se změní, že místo splátky hypotéky za vaší vlastní nemovitost, budete platit nájem za cizí nemovitost. A pokud byste si někdy v budoucnu chtěli opět pořídit vlastní nemovitost, tak je velmi pravděpodobné, že za ní budete muset zaplatit mnohem víc.

Pokud máte investiční hypotéku, tedy na nemovitost, kterou pronajímáte, tak to už dává větší smysl, ale i zde si myslíme, že pojištění je rozhodně lepší řešení. Nemovitost budete prodávat pod tlakem v době, která nemusí být zrovna příznivá pro prodej. A připravíte se tím o veškeré budoucí zisky nejen z pronájmu, ale i z budoucího růstu hodnoty samotné nemovitosti.