09 červen
2023
KATEGORIE NOVINKY

Hypoteční e-book: 14. Pojištění nemovitosti dle požadavků banky

Jolyon Mungenga,
Napsal JOLYON MUNGENGA,
Pojištění nemovitosti požaduje každá banka. Je to jedna z podmínek čerpání úvěru. Dejte si ale pozor na to, jakou minimální pojistnou částku po vás banka požaduje. Spolu s hypotečním úvěrem je vždy spojeno i vyhotovení odhadu nemovitosti, kde je stanovena cena obvyklá, tedy tržní cena. Banky většinou požadují pojistit nemovitost právě na tuto hodnotu. Někdy ale mají uvedeno, že si může klient vybrat, zda pojistní nemovitost na cenu obvyklou nebo například na 120% výše hypotečního úvěru. Pokud jste do hypotéky dali více vlastních zdrojů, nebo jste svou hypotéku po letech refinancovali, tak 120% výše úvěru může být v mnohem případech nižší částka než cena obvyklá. To pro vás znamená i nižší roční pojistné, takže proč ne? Problém ale může nastat v případě pojistné události, kdy budete chtít od pojišťovny proplatit nějakou vzniklou škodu, pojišťovna může krátit plnění z důvodu podpojištění.

PODPOJIŠTĚNÍ

Pojišťovny totiž chtějí vždy, aby byla nemovitost pojištění na celou její hodnoty, tedy na trží cenu. Pokud bude tržní cena například 5 000 000 Kč a vy pojistíte nemovitost pouze na 2 500 000 Kč, tak jí máte podpojištěnou o 50%. Když vám vznikne škoda na nemovitosti ve výši 1 000 000 Kč, tak vám pojišťovna může krátit plnění právě o těchto 50% a vyplatit vám jen 500 000 Kč. A to i v případě, že bance pojištění na 2 500 000 Kč stačilo.

Dejte si na to tedy velký pozor a vždy pojišťujte na 100% ceny obvyklé, tedy tržní ceny. Abychom byly úplně přesní, tak toto platí pro bytové jednotky. Pokud jde o rodinné domy, tak ty je obvykle možné kromě tržní ceny pojistit na cenu reprodukční, tedy cenu, za kterou byste byli schopni dům znova postavit. Cena reprodukční bývá často nižší, než cena tržní a je také stanovena v odhadu nemovitosti.