11 únor
2022
KATEGORIE NOVINKY

Hypoteční e-Book: 3. Výběr vhodné nemovitosti

Jolyon Mungenga,
Napsal JOLYON MUNGENGA,
Zde je třeba si uvědomit, že ne každá nemovitost je pro banku akceptována, jako vhodná zástava. V prvé řadě je třeba si dát pozor na to, od koho nemovitosti kupujete. A nemyslím tím, jestli od Petra nebo Honzy, ale zda jde o koupi od fyzické osoby, družstva, města nebo od developera, který teprve začíná stavět.

KOUPĚ OD DRUŽSTVA NEBO MĚSTA

Koupě od družstva nebo města má ten problém, že tuto nemovitost nelze dát do zástavy. Řešení jsou dvě, buď zastavit jinou nemovitost, nebo vyřídit tzv. předhypoteční úvěr, na jehož základě vám banka poskytne peníze, aniž by měla zástavu. Vy tedy můžete nemovitost koupit a následně máte povinnost bance do 1-2 let dát nemovitost do zástavy. Pokud ale kupuje jen družstevní podíl, vyžádejte si od družstva příslib, že vám do té doby bude umožněno si nemovitost do osobního vlastnictví převézt.

KOUPĚ OD DEVELOPERA

Koupě od developera je také velmi specifická. Zde záleží na tom, od jakého developera nemovitost kupujete a kdy bude nemovitost zkolaudována, případně bude na katastr podáno prohlášení vlastníka o zápisu jednotlivých bytových jednotek. Někteří developeři jsou evidovány v seznamu bank jako spolupracující, tam většinou žádný problém nehrozí. Někteří ale nejsou v seznamech bank vedeni a zde může nastat problém. Banka vám totiž může úvěr schválit, ale v úvěrové smlouvě se následně dočtete, že první čerpání je možné až po kolaudaci. V kupní smlouvě, ale budete s největší pravděpodobností mít uvedeno, že kupní cenu, nebo alespoň nějakou její část, máte uhradit do několika dní od podpisu této kupní smlouvy.

KOUPĚ OD FYZYCKÉ OSOBY

Koupě od fyzické osoby obvykle neskýtá problémy ve formě vlastnictví, ani v tom, že stavba ještě není dokončena, ale můžou zde být jiná úskalí, na která je třeba si dát pozor. Mohou to být například:

·       věcná břemena, např. věcné břemeno užívání či dožití

·       nemovitost nemá vlastní příjezdovou cestu

·       na pozemku stojí „černá“ stavba, například garáž, či kůlna, která nebyla nahlášena stavebnímu úřadu

·       Nezkolaudovaná rekonstrukce, či přístavba

·       a další

Většinu z výše uvedeného lze ověřit z výpisu z katastru nemovitostí (=list vlastnictví), který by vám měl dát prodávající, případně realitní makléř. Nebo si ho můžete stáhnout sami na nahlizenidokn.cuzk.cz.


#PostupujemesRozumemRidimeSeSrdcem  #AmjHypoteky  #AmjFinance