16 duben
2021
KATEGORIE NOVINKY

Máte svůj osobní nebo rodinný rozpočet?

Jan Sirový
Napsal JAN SIROVÝ
Máte svůj osobní nebo rodinný rozpočet? Myslíme si, že ti, co mají přehled o svých financích a věnují nějaký čas plánování, jak s nimi nakládat, daleko lépe dosahují svých cílů a žijí klidnější život.

  • Co by měl osobní nebo rodinný rozpočet obsahovat?

Na straně jedné pravidelné výdaje, jako jsou položky vydané na bydlení, jídlo, služby, dopravu, splátky úvěrů a finančních produktů jako je pojištění, investice apod., výdaje na děti, koníčky a samozřejmě další výdaje, které víte, že pravidelně hradíte. Výdaje doporučujeme ještě rozdělit na nezbytné, tedy ty, co víme, že musíme zaplatit ať se děje co se děje a na ty zbytné, tedy ty, které víme, že se bez nich můžeme obejít.

No a na straně druhé osobní / rodinné příjmy, tedy mzda, důchod, renta, nájem a další položky, které tvoří příjem dané osoby nebo celé rodiny.

Zároveň doporučujeme do rozpočtu zavést i položku aktuální stav na osobních účtech, spořících účtech, účtech investic a spoření, to pomůže ucelit si celkový stav svých financí.

U zaměstnanců je plánování o něco snazší, neboť ve většině případů znají svůj pravidelný příjem. U podnikatelů, kde pravidelný příjem více kolísá, doporučujeme zároveň plánovat i očekávaný příjem v daném měsíci nebo vycházet z průměrného příjmu za delší období, např. posledních 12 měsíců.

 

  • V čem tvořit rozpočet? Možností je hned několik:

- tužka a papír

- excel tabulka

- 1Money – aplikace

- Wallet – aplikace

- Správa financí, výdajů, rozpočtu, peněz, rozpočet – aplikace

- Moje finance – aplikace

- Rozpočet - aplikace

- Monefy - aplikace 

Zde si netroufneme radit, protože každému vyhovuje něco jiného. I my to tak máme. Zásadní rozdíly, pokud se budeme bavit o aplikacích, jsou v jazykové mutaci, v tom jaké podporují měny a v rozsahu funkcí. My osobně používáme kombinaci staré dobré excelovské tabulky, ke které sedáme při měsíčním plánování a která jde více do hloubky, a pro měření běžných výdajů, jako jsou denní nákupy, výdaje za dopravu a menší výdajové položky, zapisujeme do aplikace Monefy, protože telefon má většina z nás vždy po ruce, takže je zapsání dané položky rychlé a nezapomeneme na něj.

Nesmíme zapomenout ani na to, že spousta bank v dnešní době umožňuje třídit jednotlivé platby do rozpočtových kategorií a tudíž lze využít i bankovnictví dané banky, problém je v tom, že pokud nějaká část plateb je stále v hotovosti, tak je sem nedostanete, proto této variantě zatím tolik nefandíme, pokud ovšem vše nebo většinu plateb provádíte bezhotovostně, určitě Vám to usnadní práci, stejně tak lze využít i historii plateb v Google Pay!