21 září
2022
KATEGORIE NOVINKY

Příběhy našich klientů - Komplikované hypotéky

Jolyon Mungenga,
Napsal JOLYON MUNGENGA,
JANA A MIROSLAV STRAKOVI 32 A 37 LET | Manželé Strakovi se rozhodli pořídit si vlastní bydlení a založit rodinu. Nejprve si prožili velké zklamání, když jejich počáteční snaha o vyřízení si hypotéky na vlastní pěst i následující spolupráce s jedním hypotečním poradcem z nejmenované konkurenční společnosti skončily neúspěchem. Strakovi se však nevzdali a po doporučení naší klientky přišli do rukou hypotečního specialisty z AMJ.

Ihned jsme zjistili, proč byla jejich situace tak složitá. Důvodů bylo více:

1. Pan Straka měl vlastní firmu, kde sám sebe zaměstnával, jenže firma nevykazovala téměř žádný zisk, takže s jeho příjmy nešlo při vyjednávání o hypotéce počítat.

2. K tomu měl ještě několik úvěrů, které navyšovaly výdaje.

3. Paní Straková se narodila v Kanadě a v ČR má pouze trvalý pobyt, takže z pohledu banky je cizinka mimo EU, ač je vdaná za Čecha a žije zde od svých 18 let. Je lékařka s nadprůměrným příjmem, který však nebyla schopná doložit, protože v minulosti podnikala jako OSVČ a před několika měsíci si založila vlastní firmu.

 

Banku příjmy z podnikání na živnostenský list nezajímaly, protože živnost už měla pozastavenou a příjmy z nově založené firmy nebylo možné nijak doložit, jelikož existovala teprve pár měsíců, a tím pádem ještě neměla žádné daňové přiznání. Po důkladném porovnání hypotečních úvěrů všech bank jsme zjistili, že některé z nich jsou schopné určitým profesím, např. lékaři, poskytnout úvěr pouze na základě čestného prohlášení, aniž by bylo nutné doložit příjmem.

 

Jenže manželé potřebovali hypotéku ve výši 90 % hodnoty nemovitosti, což jejich situaci příliš nepomohlo. Optimismus zrovna nevyvolávala ani skutečnost, že paní Straková je coby hlavní žadatelka cizinka, ale my neskládali zbraně. A to bylo dobře.

 

Manželům jsme našli jedinou banku na území ČR, která je schopna poskytnout úvěr za těchto podmínek. Konec dobrý, všechno dobré. Rodina Strakova již bydlí v novém domě a spokojení manželé čekají svého prvního potomka.