16 říjen
2024
KATEGORIE NOVINKY

Zelená hypotéka: pouhý trend nebo důmyslné řešení?

Marie Texlerová
Napsal MARIE TEXLEROVÁ
V poslední době u nás došlo k rozšíření tzv. zelených hypoték. Tyto úvěry se staly populárními díky rostoucímu zájmu o ekologická řešení, jako jsou fotovoltaické elektrárny a tepelná čerpadla. Vyplatí se i vám?

Ještě před pěti lety byste na českém trhu pojem „zelená hypotéka“ hledali těžko. Jako první tuto alternativu představila Hypoteční banka ze skupiny ČSOB a s postupem času a vzrůstající oblibou fotovoltaických elektráren a tepelných čerpadel se připojily i další úvěrující instituce. V čem se zelená hypotéka liší od ostatních a proč by vás měla zajímat? Povíme si v dnešním článku.

Zelená hypotéka přišla jako odpověď na hledání dlouhodobého konceptu snižování energetické náročnosti budov. Inspiraci si české banky vzaly v západních zemích, kde se ekologický trend promítá i do požadavků na bydlení. Zelenou hypotéku může využít každý, jehož nemovitost splní energetickou náročnost ve třídě A nebo B. Ale nezoufejte, pokud takovou nemovitost nevlastníte. Zelenou hypotéku můžete využít i ve chvíli, kdy chcete lepší energetické skóre teprve získat. Kromě úspory na úrokové sazbě většina poskytujících bank zvýhodnila i další poplatky, aby tak klienty ještě víc namotivovala k zodpovědnému smýšlení.

Lákavé podmínky

V dnešní době je nabídka nových hypotečních úvěrů v kategorii zelené hypotéky už poměrně pestrá a láká klienty na nejrůznější zvýhodnění. Superschopností hypotéky tak může být například prodloužená splatnost až 35 let, kterou dnes poskytuje jenom Česká spořitelna. Ale setkáte se také s dalšími benefity, mezi nimiž pochopitelně vévodí nižší úroková sazba, která se může lišit až o 0,1 % či 0,2 % od „obyčejné“ hypotéky.

Při sjednání zelené hypotéky vás může příjemně překvapit i sleva na pojistném při pojištění nemovitosti, ocenění nemovitosti či související služby zdarma. Sem se řadí například podání vkladu zástavního práva na katastr nemovitostí, expresní čerpání bez poplatku či zrychlená výstavba oproti klasické. A v neposlední řadě některé banky umožňují i mimořádnou splátku nad rámec zákonné částky, pokud na zelené prvky obdržíte státní dotaci.

Povolené účely

Každá banka má ve svých metodikách poměrně striktně stanovené účely, na které lze zelenou hypotéku využít. Obvykle se jedná o následující, při nichž již musí být nemovitost opatřena PENB třídy A nebo B:

  • Koupě nemovitosti nebo převod družstevního podílu,
  • vypořádání majetkových poměrů,
  • splacení dříve poskytnutého úvěru,
  • zpětné proplacení prostředků na nabytí nemovitosti (do 24 měsíců),
  • zpětné proplacení již provedené rekonstrukce pomocí zelených prvků (do 24 měsíců),
  • výstavba.

Banky také umožňují rekonstrukce budov, které zatím nemají přidělený štítek energetické náročnosti. Zde si ale vymiňují podíl zelených prvků, který ze zelené hypotéky musíte zafinancovat. Ten se může pohybovat od 30 do 50 %.

Co vše spadá pod „zelené prvky“?

  • Tepelné čerpadlo,
  • fotovoltaická elektrárna s příslušenstvím,
  • kotle na biomasu,
  • plynové kondenzační kotle,
  • stínicí technika,
  • zateplení budovy,
  • zelené střechy,
  • ohřev vody pomocí solárních panelů či tepelného čerpadla,
  • řízené větrání s rekuperací,
  • využití tepla z odpadních vod,
  • domácí čistírna odpadních vod,
  • zachytávání a využití dešťové a odpadní vody.

 

Hypotéka, která vám platí účty

Důvodem ke sjednání zelené hypotéky ale rozhodně nejsou jen slevy od banky. I když se ekologické bydlení jeví pouze jako líbivý trend, není samoúčelné. Budovy vybavené zelenými technologiemi mají za cíl v první řadě šetřit životní prostředí, ale s tím jde ruku v ruce i šetření vaší peněženky. Takže díky zelené hypotéce nejenom, že získáte řadu benefitů od bank, ale také úsporu nákladů na energii. A hřát vás kromě nižších účtů může i vědomí, že jste udělali něco pro životní prostředí.

Nižší spotřeba paliva i vody je v dnešní době sice neustále opakovaná, ale i my bychom si měli uvědomit, že zdroje nejsou neomezené. Nízkoenergetické bydlení pomáhá snížit nároky na přírodní zdroje, a tím také zmírnit další dopady na prostředí kolem nás. Zelená střecha tak sníží nejenom náklady na klimatizaci a vytápění, ale zároveň pomáhá zmírnit účinek stále teplejšího počasí. A efektivním zachytáváním a využíváním dešťové vody zase omezíte plýtvání pitnou vodou.

Zajímáte se o ekologii a článek o udržitelné hypotéce vás zaujal? Napište nám.

Napište nám

* Povinné položky.