13 září
2022
KATEGORIE NOVINKY

Co je americká hypotéka

Jolyon Mungenga,
Napsal JOLYON MUNGENGA,
Co je americká hypotéka? Jde o často používaný pojem, ale ne každý chápe zcela správně, jak americká hypotéka funguje a kdy je vhodné jí využít.
Co je americká hypotéka co je americká hypotéka

Pro pochopení, co to je a jak funguje americká hypotéka je nezbytné si nejdříve vysvětlit, co je hypoteční úvěr jako takový, a jaký je rozdíl mezi standardní a americkou hypotékou.

Hypoteční úvěry = spotřebitelský úvěr (určen výhradně pro fyzické osoby = spotřebitele), u kterého je vždy vyžadována zástava nemovitosti. Existují dva základní druhy, účelový a neúčelový.

1. Účelový hypoteční úvěr = standardní hypotéka

 • Účelový znamená, že prostředky jsou poskytnuty vždy za účelem financování bytové potřeby. V praxi jím lze financovat především:

 1. koupě nemovitosti (rodinný dům, byt, stavební pozemek),
 2. výstavba nemovitosti,
 3. rekonstrukce nemovitosti,
 4. refinancování jednoho stávajícího účelového úvěru,
 5. konsolidace (sloučení) dvou a více stávajících účelových úvěrů do jednoho nového,
 6. majetkové vypořádání, jehož předmětem je nemovitost,
 7. zpětné proplacení vlastních zdrojů, které jste použili, obvykle v posledních dvou letech, na financování nemovitosti (koupě, výstavba, rekonstrukce).

 • Splatnost obvykle max 30 let, nejdéle do věku 70 let nejstaršího z žadatelů.
 • Z pohledu úrokové sazby jde o nejlevnější druh úvěru vůbec.
 • Maximální výše úvěru do 90 % hodnoty zástavy - platí pro žadatele do věku 36 let.
 • Maximální výše úvěru do 80 % hodnoty zástavy - platí pro žadatele nad věk 36 let.

2. Neúčelový hypoteční úvěr = americká hypotéka

 • Neúčelový znamená, že čerpané prostředky lze použít skutečně na cokoli. Toto je odpověď na otázku, co je to americká hypotéka a jak funguje. Nicméně jsou zde i další podstatné rozdíly, oproti standardní účelové hypotéce.
 • Splatnost u americké hypotéky je kratší, obvykle max 20 let, nejdéle do věku 70 let nejstaršího z žadatelů.
 • Maximální výše americké hypotéky je obvykle do 70 % hodnoty zástavy.
 • Díky zajištění nemovitostí je u americké hypotéky lepší úroková sazba a delší splatnost než u klasického spotřebitelského úvěru, který je bez zástavy nemovitosti.
 • Oproti standardní účelové hypotéce je naopak úroková sazba vyšší právě proto, že zde není účel.
Americká hypotéka je tedy neúčelový úvěr se zástavou nemovitosti. Banka nezkoumá, na co finanční prostředky využijete. Můžete si za ně koupit skutečně cokoli. Proto je vhodné jí použít v případě, kdy potřebujete finance na nějaký svůj investiční záměr, který se netýká bytové potřeby. Pokud jde o bytovou potřebu, vždy volte standardní účelovou hypotékou.

Americká hypotéka také funguje velmi dobře v případě, kdy máte drahé úvěry, typicky spotřebitelské úvěry bez zástavy, kreditní karty, či kontokorenty. Tyto úvěry nelze konsolidovat standardní hypotékou, protože nebyly poskytnuty za účelem financování bytové potřeby, ale lze je konsolidovat právě americkou hypotékou.

Velkou výhodu má také pro podnikatele. Americká hypotéka pro ně může být cestou, jak výhodně financovat další rozvoj svého podnikání. Oproti klasickým podnikatelským úvěrům má americká hypotéka hned několik výhod. Delší splatnost až 20 let, výše úvěru v řádech milionů a v neposlední řadě nižší úroková sazba.

Věřím, že se mi podařilo tímto článkem dostatečně popsat, co je to americká hypotéka, jak funguje a pro jaké případy je vhodná.

Hypoteční kalkulačka

VÝHODY
RÁDI VÁM POMŮŽEME S VYŘÍZENÍM HYPOTÉKY
Jan Škarban
Jan Škarban skarban@amj.cz 733 150 920