04 březen
2024
KATEGORIE NOVINKY

Musím se stát kovbojem, abych získal americkou hypotéku?

Marie Texlerová
Napsal MARIE TEXLEROVÁ
Nebojte se, laso, boty s ostruhami ani stádo krav nepotřebujete. Povíme vám, co je americká hypotéka, k čemu se používá a kdy se vám vyplatí.

Americká hypotéka k nám, jak už název napovídá, přišla zpoza velké louže. V USA je známá jako home equity loan a ačkoli ji tady označujeme jako americkou, přece se ve spoustě parametrů liší. Pojďme si říct, jaká specifika a úskalí má její domestikovaná podoba u nás.

 

K čemu je americká hypotéka?

Jde o neúčelový hypoteční úvěr, který je zajištěný nemovitostí, ale na rozdíl od klasické hypotéky není jeho využití striktně vázáno na koupi, stavbu nebo rekonstrukci. To znamená, že peníze získané americkou hypotékou mohou být použity prakticky na cokoliv – od financování vzdělání, přes konsolidaci dluhů, až po investice do podnikání nebo osobní spotřebu.

Je tedy obdobou spotřebitelského úvěru, s nímž má společné rysy; bance žádným způsobem nedokládáte, na co peníze použijete. Liší se však v tom, že díky zástavě nemovitostí získáte o něco nižší úrokovou sazbu než u klasického spotřebitelského úvěru.

Zajímavou alternativu přináší také využití americké hypotéky na konsolidaci. Pokud máte více nevýhodných úvěrů (např. spotřebitelské úvěry, kreditní karty, kontokorenty), které zatěžují váš rozpočet, může být „amerika“ řešením pro vás. Zůstane vám tak jen jedna splátka, zákonitě s nižší sazbou, díky níž se vám uleví.

Na co si dát pozor?

I když jí říkáme hypotéka, její parametry se v mnohém liší od účelové hypotéky – tedy té určené na bydlení. Zastavena musí být nemovitost která je určena k bydlení, nachází se na území ČR a je zapsaná v katastru nemovitostí. Zároveň je potřeba počítat s tím, že banky uvolní nižší procento z hodnoty nemovitosti. Zatímco u účelové půjčky banka poskytne financování až do výše 90 % ocenění, u „amerik“ je to zpravidla 70 % (ve výjimečných případech 75 %). To samé platí o stropu pro financování. Setkáme se s bankami, které vám půjčí pouze 2 miliony korun a jejich rozpětí se liší. Nejvyšší částka, kterou si můžete v České republice půjčit je aktuálně 12 milionů. Tyto stropy u klasické hypotéky neplatí.

Doba splatnosti může být taky klíčovým omezujícím faktorem, který vám sjednání hypotéky překazí. Většina banka má u „amerik“ splatnost do 70 let (výjimečně 72 nebo 75) a zároveň maximálně 20 let dohromady. Opět se tak liší od klasických hypoték, kde bývá splatnost až 30 let. Nejdelší splatnost má u „amerik“ na českém trhu jen jedna banka, a to 25 let.

Další bod, který vás může dostat do slepé uličky je možnost daňové úlevy. Americká hypotéka jakožto spotřebitelské financování není úvěr určený na bydlení, a tedy není možné si úroky odečíst z daní. Na to je tedy potřeba dát si pozor. Nejde to ani v případě, kdy jste podnikatel a hypotéku máte jako náklad na podnikání.

Jiná je situace v případě mimořádné splátky. Na tu se možnost ročního vkladu nad rámec řádné splátky vztahuje. I na „ameriku“ si tedy můžete ročně dát 1 Kč – 25 % bez dalších poplatků bance.

Pro koho je americká hypotéka vhodná?

Pokud potřebujete získat větší finanční obnos a máte k dispozici nemovitost, kterou můžete zastavit, pak by se vám mohla šiknout. Je to také dobrá volba, když chcete konsolidovat své stávající dluhy do jednoho úvěru s potenciálně nižší úrokovou sazbou. Využití má i v okamžiku, kdy chcete koupit nemovitost v zahraničí, což účelově české banky neumožňují.

 

Americká hypotéka představuje flexibilní a v mnoha případech finančně výhodnou možnost získání úvěru. Díky možnosti použít získané finanční prostředky na libovolný účel a díky nižším úrokovým sazbám může být tento typ úvěru přitažlivý pro široké spektrum lidí. Přesto je důležité pečlivě zvážit všechny aspekty a potenciální rizika spojená se zajištěním úvěru nemovitostí.

Abyste neměli pocit, že si v prostředí českého hypotečního trhu připadáte jako v přestřelce na divokém západě, doporučujeme obrátit se na hypotečního specialistu. Ti naši jsou vám k dispozici, ať už nosíte kolty proklatě nízko, nebo jste kovbojem jen ve svém srdci.

Hypoteční kalkulačka

VÝHODY
RÁDI VÁM POMŮŽEME S VYŘÍZENÍM HYPOTÉKY
Jan Škarban
Jan Škarban skarban@amj.cz 733 150 920
 • Jakub Ďuriš

  Spolupráca s AMJ bola profesionálna. Uľahčili mi celý proces vybavovania hypotéky, v budúcnosti ich určite znova oslovím. Diky

 • Bohuslav Lichnovský

  Absolutně nemohu doporučit. Lákají na výrazně nižší sazby, než které dokáží nabídnout. Se zdůvodněním, že tyto sazby jsou pro klienty s příjmem v EUR, a ani se nezeptají, zda má osoba příjem v EUR (mám).

 • Andrea Zábojníková

  Byla jsem spokojená s prací paní Krčmářové.

 • František Vodák

  Paní či slečna Andrea Suchomelová je naprostá profesionálka, lidské , ale fundované jednání. Doporučuji.

 • Kveta Peterkova

  Spokojenost, velmi vstřícný přístup a odborné poradenství na míru dle mých požadavků.

 • Jana Bartoňková

  (Translated by Google) I personally cannot recommend it. Specifically, negotiations with Mr. Procházka. First contact fine, second contact asked for information the next day with a promise to send interest rate quotes by 2pm that day. It didn't happen, next contact let me send a tax return. Which I refused for only a non-binding offer. Then he didn't hear back. The next day I had to contact him myself and graciously received an offer by mail, which really did not reach the level I wanted. Interest rate higher than elsewhere and the bank, which I don't want. The subsequent phone call, where he actively "warmed up" to him and convinced me that a higher interest rate by tenths of a percent is much better than a lower one (at the bank, which he obviously does not offer). Dissatisfaction - unprofessionalism. I have experienced several negotiations through mortgages - this was the worst, it took the longest and I would not want to repeat it. PS: I would also like to add that the amazing interest rate offered was only from one UniCredit bank with a value of 5.39% - and it was pointed out to me several times that I can't calculate, if I don't know that an interest rate of 5.39% from a bank that can't even make immediate payments is a lot better than the interest rate (I note everything for refinancing) of 4.79% at a bank that allegedly does not want to reduce interest rates on its own when they fall

  Zobrazit více
 • Lukáš Homola

  Kvalitní služby, příjemná komunikace.

 • Petra Jelínková

  Paní Suchomelová je precizní poradce. Vždy dodržela vše,co jsme si domluvily,perfektně zpracované podklady a úžasný přístup.Dekuji

 • Martim Mikulas

  Na společnost AMJ jsem dostal doporučení, ujal se mně pan Mungenga a musím říci, že jeho přístup k problematice i zákazníkovi je velice profesionální. Oceňuji zároveň dobrou komunikaci a ochotu pomoci i s triviálními problémy. Mohu s klidným svědomím doporučit!

 • Jan Holeček

  Služby, v našem případě servis spojený s refinancováním hypotéky, od společnosti AMJ mohu maximálně doporučit. Veškerá komunikace s paní Suchomelovou proběhla naprosto profesionálně a k naši spokojenosti. Velkou část náležitostí zařídila za nás a celým procesem nás bezpečně provedla, za což bych jí tímto chtěl ještě jednou poděkovat. V budoucnu se na AMJ rádi s důvěrou obrátíme znovu.