03 duben
2024
KATEGORIE NOVINKY

Nový model životního pojištění; výpočet, který myslí na vše.

Marie Texlerová
Napsal MARIE TEXLEROVÁ
Znáte to. V pojistce máte pojistné částky, o nichž nevíte, kde se vzaly. To však u nového modelu neplatí. Vychází z vašeho příjmu a zahrnuje sociální dávky od státu. Víte tedy přesně, jak poradce k pojistné částce došel.

Ze všech dostupných produktů na finančním trhu nevyvolává žádný snad tak vyhrocené emoce jako životní pojištění. Souhlasíte? Spousta lidí razí teorii, že ho nepotřebují, protože nebudou zbytečně platit za něco, co nikdy nevyužijí, jiní zase prožili špatnou zkušenost s pojišťovnou, která jim krytí nevyplatila. A nemalá část si platí „nějakou pojistku,“ jen proto, že vnímají, že by ji mít měli. Co je ale ve všech případech nejdůležitější? Správné nastavení a pravidelná aktualizace.

Proč aktualizace?

O pojištění rozhodně neplatí, že když si ho jednou uděláte, už ho máte napořád. Životní pojištění musí odpovídat vaší aktuální životní situaci. Zbystřit byste proto měli ve chvílích, kdy:

 • Měníte zaměstnání.
 • Mění se vám příjem.
 • Narodí se vám potomek.
 • Začnete provozovat rizikové aktivity/ sporty.
 • Berete si úvěr nebo hypotéku.

Jaká pojistit rizika?

Dříve se kladl důraz hlavně na denní odškodné či pojištění úrazu. Dnes se však zaměřujeme na nový přístup, který akcentuje důležitost pojištění jako východiska z těžké životní situace. Smyslem pojištění totiž není vykompenzovat vám – s nadsázkou řečeno – vyvrknutý kotník pár tisícovkami. Má vás zastavit před pádem do finanční pasti ve chvíli, kdy nastane smrt, invalidita nebo dlouhodobá pracovní neschopnost vás nebo živitele rodiny.

Úplně nejdůležitější tedy je postavit pojištění na pořádný základ. U nás, v AMJ Finance, pracujeme s novým modelem pojištění, který kromě toho, že vás připraví na nejhorší, zahrnuje takový propočet pojistných částek, který co nejméně zatíží vaši peněženku. Pojďme si říct, na co se zaměřuje.

Starý model aneb minulost nechme minulostí

Smrt se ve starém modelu obvykle pojišťovala na výši úvěru nebo 3x čistý roční příjem klienta, u invalidity na 3x čistý roční příjem. U závažných onemocnění stačil jeden roční příjem, protože po roce se obvykle přiděluje invalidní důchod. Všechny tyto částky byly pojišťované na konstantní částky, což znamená, že se neměnily ani s přibývajícím věkem.

Nový model aneb efektivněji

V novém modelu se zaměřujeme na tři pojistná rizika, jimiž jsou smrt, invalidita a pracovní neschopnost. Klíčovým bodem je vždy váš čistý měsíční příjem, z něhož výpočet vychází. (U podnikatelů z ročního základu daně.) Pokud si samozřejmě chcete pojistit i jiná rizika, můžete, ale za nás jsou tato tři – pokud se něco stane – nejfatálnější.

U pojištění pracovní neschopnosti pojišťujeme jak výpadek splátky hypotéky, tak chráníme příjem. Pokud jste zaměstnaní, hradí vám určité procento z příjmu zaměstnavatel (správa sociálního zabezpečení). Obvykle to bývá 60 %, ale jsou i profese, kde je to 100 % (pozor ale, mění se podle délky marodění!). Pokud patříte mezi ty s nižším poměrem, je potřeba zbývající část vašeho příjmu dokrýt pojištěním.

Co to v praxi znamená? Pokud je váš čistý měsíční příjem například 40 000 Kč a od zaměstnavatele dostanete 60 %, tj. 24 000 Kč, pojistka by měla pokrýt ten zbytek – v pojistné smlouvě se pak tedy může objevit denní pojistná částka 527 Kč.

V případě invalidity do výpočtu zohledňujeme, zda se jedná o invaliditu 1., 2. nebo 3. stupně a také invalidní důchod poskytovaný státem. Vezměme si ten samý příklad. Při příjmu 40 000 Kč vychází plný invalidní důchod na 13 503 Kč. Do dorovnání příjmu nám chybí 26 497 Kč, což ročně činí 317 964 Kč (celkem 11 128 740 Kč do 65 let věku). V našem modelu zohledňujeme i zhodnocení, proto bude pojistná částka nižší. Navíc je nastavena jako lineárně klesající, protože čím méně vám zbývá do 65 let, tím menší část příjmu potřebujete zajistit.

V případě pojištění smrti se bude jinak počítat pojistná částka pro svobodného žadatele, pro manžele s dětmi a jinak pro člověka s hypotékou. Do hry zde vstupuje vdovský a sirotčí důchod a také skutečnost, zda u hypotéky pojišťujeme pouze splacení, nebo kompenzaci příjmu až do důchodového věku.

Pojištění vám má vytrhnout trn z paty, když jde do tuhého. Nepodceňte proto jeho správné nastavení. Srovnávačů je na trhu celá řada, ale dobrat se toho správného čísla může být pěkný oříšek. Nový model, který pro výpočet využíváme, je komplexní a šetrný k vaší kapse. A hlavně, je pro vás! Tak doma mrkněte po svých pojistných smlouvách a napište nám.

Hypoteční kalkulačka

VÝHODY
RÁDI VÁM POMŮŽEME S VYŘÍZENÍM HYPOTÉKY
Jan Škarban
Jan Škarban skarban@amj.cz 733 150 920
 • Jakub Ďuriš

  Spolupráca s AMJ bola profesionálna. Uľahčili mi celý proces vybavovania hypotéky, v budúcnosti ich určite znova oslovím. Diky

 • Bohuslav Lichnovský

  Absolutně nemohu doporučit. Lákají na výrazně nižší sazby, než které dokáží nabídnout. Se zdůvodněním, že tyto sazby jsou pro klienty s příjmem v EUR, a ani se nezeptají, zda má osoba příjem v EUR (mám).

 • Andrea Zábojníková

  Byla jsem spokojená s prací paní Krčmářové.

 • František Vodák

  Paní či slečna Andrea Suchomelová je naprostá profesionálka, lidské , ale fundované jednání. Doporučuji.

 • Kveta Peterkova

  Spokojenost, velmi vstřícný přístup a odborné poradenství na míru dle mých požadavků.

 • Jana Bartoňková

  (Translated by Google) I personally cannot recommend it. Specifically, negotiations with Mr. Procházka. First contact fine, second contact asked for information the next day with a promise to send interest rate quotes by 2pm that day. It didn't happen, next contact let me send a tax return. Which I refused for only a non-binding offer. Then he didn't hear back. The next day I had to contact him myself and graciously received an offer by mail, which really did not reach the level I wanted. Interest rate higher than elsewhere and the bank, which I don't want. The subsequent phone call, where he actively "warmed up" to him and convinced me that a higher interest rate by tenths of a percent is much better than a lower one (at the bank, which he obviously does not offer). Dissatisfaction - unprofessionalism. I have experienced several negotiations through mortgages - this was the worst, it took the longest and I would not want to repeat it. PS: I would also like to add that the amazing interest rate offered was only from one UniCredit bank with a value of 5.39% - and it was pointed out to me several times that I can't calculate, if I don't know that an interest rate of 5.39% from a bank that can't even make immediate payments is a lot better than the interest rate (I note everything for refinancing) of 4.79% at a bank that allegedly does not want to reduce interest rates on its own when they fall

  Zobrazit více
 • Lukáš Homola

  Kvalitní služby, příjemná komunikace.

 • Petra Jelínková

  Paní Suchomelová je precizní poradce. Vždy dodržela vše,co jsme si domluvily,perfektně zpracované podklady a úžasný přístup.Dekuji

 • Martim Mikulas

  Na společnost AMJ jsem dostal doporučení, ujal se mně pan Mungenga a musím říci, že jeho přístup k problematice i zákazníkovi je velice profesionální. Oceňuji zároveň dobrou komunikaci a ochotu pomoci i s triviálními problémy. Mohu s klidným svědomím doporučit!

 • Jan Holeček

  Služby, v našem případě servis spojený s refinancováním hypotéky, od společnosti AMJ mohu maximálně doporučit. Veškerá komunikace s paní Suchomelovou proběhla naprosto profesionálně a k naši spokojenosti. Velkou část náležitostí zařídila za nás a celým procesem nás bezpečně provedla, za což bych jí tímto chtěl ještě jednou poděkovat. V budoucnu se na AMJ rádi s důvěrou obrátíme znovu.